eko dla każdego

Nasza Planeta, to nasz problem. Przestańmy tonąć w śmieciach. Już dziś rozpocznij swoją przygodę z ekologicznym stylem życia, powoli wprowadzając coraz to nowe rozwiązania i ucząc się jak produkować mniej odpadów. Razem sprawimy, że Ziemia będzie lepszym miejscem! Wpisy pojawiać się będą 2/3 razy w tygodniu o 20:00. O każdym w nich informuję na instagramie: ekodlakazdego. Tam też dowiesz się jaki temat został poruszony. Zapraszam do śledzenia na bieżąco!


Czerwiec 04, 2021

Żywność – kilka rad, jak przestać ją marnować

Wyrzucamy pieniądze do śmietnika, czyli ile tracisz marnując żywność?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wyrzucić monetę 5złotową do śmietnika? Pewnie nie. Dlaczego więc wyrzucasz żywność? To tak, jakbyś wyrzucał swoje pieniądze. W tym wpisie zawarłam kilka rad, które pomogą Ci przestać marnować jedzenie, więc jednocześnie pomogą Ci zaoszczędzić!

Badania Eurostatu pokazują, że żywność wyrzucana w Polce co roku to aż 4 840 946 ton. Największy udział w marnowaniu jedzenia, na poziomie 60 proc., mają gospodarstwa domowe – jak podają statystyki w jednym domu wyrzuca się średnio 4kg jedzenia na co dzień.

Według badania przeprowadzonego przez Federację Polskich Banków Żywności 42% Polaków zdarza się wyrzucić żywność, a 35% z nich robi to kilka razy w miesiącu. W koszach najczęściej znajduje się pieczywo (49%), owoce (46%), wędliny (45%) i warzywa (37%). Firma Deloitte podliczyła, że Polacy marnują rocznie 235 kg żywności na osobę.

 

żywność wyrzucana z talerza do śmietnika

1. Planuj.

Powody wyrzucania produktów są różne. Nierzadko przekraczamy ich termin przydatności do spożycia, bo gromadzimy ich po prostu za dużo. Szczególnie początek pandemii wymusił w niektórych z nas nawyk kupowania jedzenia „na zapas”. Radą, która tutaj w mojej opinii sprawdzi się najlepiej jest to, by przed zakupami usiąść na spokojnie i zrobić listę zakupów. Zaplanuj, jakie posiłki zamierzasz zrobić w najbliższych dniach, jaka żywność będzie Ci do tego potrzebna i kup tylko te produkty, których one wymagają. Unikniesz w ten sposób kupowania produktów, które są Ci niepotrzebne.

2. Nie ulegaj promocjom.

Promocje w magiczny sposób sprawiają, że momentalnie przestajemy myśleć krytycznie. Jeśli takie zobaczysz, zastanów się dwa razy, czy ten produkt bądź określona ilość produktów, jest Ci naprawdę potrzebna.

3. „First in, first out”, czyli „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”.

To zasada, która odnosi się do odpowiedniego ułożenia produktów w lodówce. Żywność, która ma najkrótszą datę przydatności, ustawiaj zawsze na początku półek.

4. Mrożenie.

Zamrozić możesz praktycznie wszystko – mięsa, warzywa i owoce, pieczywo czy ciasta, które zostały Ci po świętach. Jeśli widzisz, że masz tych produktów za dużo, śmiało włóż je do zamrażarki, by wykorzystać je za kilka dni, a nawet tygodni.

5. Daty ważności – nie panikuj!

Na wielu produktach znajdują się daty z marginesem bezpieczeństwa. Jest on po to by nawet mniej trwałe partie produktu nadal wytrzymały do terminu podanego na opakowaniu. Jeśli zjesz jogurt, który przeterminował się wczoraj, naprawdę nic Ci się nie stanie.

6. Dzielenie się jest super!

Jeśli zostało Ci trochę jedzenia i nie masz co z nim zrobić, podziel się! Poszukaj ogłoszeń, może gdzieś w twoim mieście organizowane są zbiórki żywności dla potrzebujących. Możesz tam oddać żywność, której nie potrzebujesz lub zanieść ją bezpośrednio do Banku Żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *